15 lat telewizji najlepszej pod słońcem

Polsat obchodzi dzisiaj swoje piętnaste urodziny. 5 grudnia 1992 roku rozpoczęła nadawanie pierwsza polska telewizja komercyjna, która przetarła szlaki dla kolejnych prywatnych nadawców. Jak zmieniała się stacja w ciągu tych 15 lat? Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem najważniejszych wydarzeń z historii Polsatu.

1992
Polsat wystartował 5 grudnia o godz. 16.30. Kanał nie posiadał jeszcze koncesji na nadawanie w kraju. Przekaz stacji realizowano więc z Holandii, a program odbierać można było dzięki satelicie Eutelsat II. Produkcja miała miejsce w Polsce (taśmy z programami transportowano za granicę drogą lotniczą). Zasięg kanału był niewielki, a ramówka ograniczała się do kilkugodzinnych bloków.


Logo z początków nadawania. PóĹşniej znakiem rozpoznawczym Polsatu stało się \”słoneczko\”

1993
15 sierpnia powstały Informacje, pierwszy program informacyjny Polsatu, który gościł na antenie do 10 paĹşdziernika 2004 roku (wtedy zastąpiono go Wydarzeniami). Wśród twórców serwisu są dziennikarze, którzy do tej pory związani są z kanałem Zygmunta Solorz-Ĺťaka m.in. Joanna Wrześniewska-Zygier, Wojciech Szeląg i Artur Tamborski (wszyscy obecnie pracują w polsatowskim kanale TV Biznes). 6 paĹşdziernika słoneczna telewizja otrzymała koncesję na nadawanie naziemne.


Joanna Wrześniewska-Zygier współtworzyła Informacje

1994
1 marca Polsat rozpoczął nadawanie drogą naziemną, dzięki czemu kanał można było odbierać nie posiadając zestawów satelitarnych. Do oglądania stacji wystarczyła zwykła antena. Chociaż Polsat miał ograniczony zasięg techniczny (tylko kanały TVP można było odbierać w całej Polsce), to udało mu się osiągnąć 8% udziałów rynku (TVP 1 i TVP 2 miały łącznie 85%). W 1994 roku Polsat rozpoczął emisję programu prezentującego muzykę disco polo pt. Disco Relax (magazyn przyciągał przed telewizory nawet 8 mln widzów).


Disco Relax – program z muzyką disco polo

1995
Na antenie Polsatu pojawił się talk-show Na każdy temat, którego głównym prowadzącym był Mariusz Szczygieł (program nadawano do 2001 roku). Stacja wzbogaciła swoją ramówkę o drugi magazyn z muzyką disco polo pt. Disco Polo Live.


Polsat cały czas zwiększał zasięg nadawania

1996
Wystartował Klub Polsatu. Do kilkunastu milionów polskich domów trafiły Paszporty, które uprawniały do udziału w specjalnym konkursie. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. W tym roku Polsat obchodził czwarte urodziny. Ĺťyczenia i gratulacje przesłał m.in. Bill Clinton, prezydent USA.


Paszport Klubu Polsatu z 2004 roku (fot. allegro)

1997
Polsat rozpoczął emisję kultowego teleturnieju IdĹş na całość oraz serialu komediowego 13 Posterunek (powstawał we współpracy z Canal+). 1 marca wystartował Polsat 2. W początkowym okresie jego ramówkę w większości wypełniały filmy fabularne, a następnie także seriale animowane, programy rozrywkowe oraz seriale obyczajowe (więcej).


Czarodziejka z księżyca w Polsacie 2
foto: YouTube

1998
Kanał Zygmunta Solorz-Ĺťaka uruchomił swój teletekst, który nazwano Gazeta TV Polsat. Za jego przygotowanie odpowiedzialna jest Teleaudio, spółka wchodząca w skład grupy kapitałowej Polsatu.


Aktualny wygląd Gazety TV Polsat

1999
Słoneczna telewizja rozpoczęła emisję popularnych seriali komediowych: Świat według Kiepskich, Rodzina zastępcza (te sitcomy produkowane są do dzisiaj), Miodowe lata i Graczykowie. W tym samym roku ruszyła platforma Polsat 2 Cyfrowy. W jej ofercie znalazły się nowe kanały tematyczne: Formuła 1, Smyk, Komedia, Muzyczny Relaks, Dla Ciebie, Info-Dokument i Polsat Sport (więcej na ten temat w odrębnym artykule pt. Nieistniejące kanały tematyczne).


Rodzina zastępcza emitowana jest obecnie jako Rodzina zastępcza plus

2000
Polsat 2 zostaje połączony z telewizją Nasza TV. Z tego skrzyżowania powstała działająca do dziś stacja TV 4. Nie oznaczało to jednak zniknięcia nazwy Polsat 2. Pod tą marką zaczęła nadawać stacja o profilu dokumentalnym z dużą ilością programów informacyjnych i publicystycznych. Od kwietnia 2000 do stycznia 2001 kanał nosił nazwę Polsat 2 Info. Od 2001 Polsat 2 nadaje w formule International (stacja dla Polonii). W 2000 roku Polsat kupuje prawa do transmisji spotkań piłkarskiej Ligi Mistrzów.


Polsat 2 w wersji International

2001
Wiosną na antenie Polsatu zadebiutowały Dwa światy, pierwszy reality-show polskiego pomysłu, który był nadawany równolegle z pierwszą edycją Big Brothera w TVN.


Dwa światy w Polsacie

2002
Na początku roku kanał zaczął emitować serial Samo życie, który do tej pory gości na antenie (nagrano już ponad 1000 odcinków). Wiosną rozpoczęto produkcję reality-show Bar (w sumie powstało aż sześć edycji programu, a ostatnią pokazała stacja TV 4) oraz programu Idol (zrealizowano cztery edycje produkcji, a Kuba Wojewódzki, jeden z jurorów programu otrzymał własny talk-show na antenie Polsatu). W sierpniu z ramówki usunięto magazyny z muzyką disco polo – Disco Relax i Disco Polo Live. W tym roku Polsat obchodził swoje dziesiąte urodziny. Z tej okazji zaplanowano przenosiny do wieżowca przy ul. Ostrobramskiej. W ramach obchodów jubileuszu wprowadzono nowy logotyp stacji (w kolejnych latach był on modyfikowany).


Idol doczekał się czterech edycji

2003
W styczniu zmieniono studio i oprawę Informacji, które rozpoczęły współpracę z CNN. W lutym rozpoczęto emisję magazynu reporterów Interwencja. W połowie lipca Polsat zorganizował pierwszą edycję festiwalu TOPtrendy, który składa się z dwóch koncertów: TOP i Trendy. Od następnego roku festiwalowi zaczął towarzyszyć Kabareton (występy najlepszych satyryków i grup kabaretowych). 27 listopada Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o przyznaniu Polsatowi koncesji na nadawanie na kolejnych 10 lat (poprzednia wygasła w 2004 roku).


KRRiT wydał nową koncesję dla Polsatu

2004
1 sierpnia z emisją rusza Polsat Zdrowie i Uroda. W ofercie programowej stacji znalazły się seriale dokumentalne, obyczajowe, komediowe, magazyny medyczne i naukowe. We wrześniu członkiem Zarządu stacji zostaje Tomasz Lis, który rozpoczął prowadzenie swojego autorskiego programu publicystycznego pt. Co z tą Polską?. Również we wrześniu Polsat poinformował, że powiązana z nim spółka Ster kupi udziały w firmie Antena 1, która produkowła programy dla TV Puls. 11 paĹşdziernika zadebiutowały Wydarzenia, nowy serwis informacyjny Polsatu. Jego głównym twórcą jest Tomasz Lis. Serwis zastąpił nadawane wcześniej Informacje. Twarzą programu została Hanna Smoktunowicz (wcześniej ekipę Polsatu opuściła Dorota Gawryluk, główna prowadząca Informacji, która rozpoczęła pracę w TVP1). W listopadzie do oferty kanału dołączył serial Pierwsza miłość (do tej pory obecny na antenie).


Wydarzenia szybko zdobyły grono wiernych widzów

2005
W kwietniu powstał POT, spółka Polsatu i TVN-u, która zajmuje się nadawaniem programów naziemnej telewizji cyfrowej. 15 paĹşdziernika ruszył Polsat Sport Extra, drugi kanał sportowy Polsatu. W listopadzie Polsat otrzymał koncesję na nadawanie polskiej wersji kanału Playboy (stacja rozpoczyna emisję testową dopiero dwa lata póĹşniej i to po upomnieniu przez KRRiT; zmieniono także nazwę kanału – na Play TV).


Play TV ma wystartować z regularną emisją w Sylwestra 2007

2006
Pod koniec lutego Polsat po raz kolejny zmienił swój logotyp oraz oprawę graficzną. Ruszyła także kampania reklamowa promująca nowe oblicze stacji. Oprawę graficzną kanału przygotowała niemiecka firma Velvet. W połowie marca Polsat poinformował o nabyciu praw do pokazywania spotkań w ramach piłkarskich Mistrzostw Świata w Niemczech. Wszystkie 64 mecze można było zobaczyć w Polsacie Sport Extra. 32 spotkania pokazała również TVP, a część także Polsat otwarty (podczas MŚ Polsat – jako pierwszy nadawca w Polsce – nadawał testowe transmisje w HD). W kwietniu stacja przegrała przetarg na Ligę Mistrzów (prawami podzieliły się: TVP i nSport). W czerwcu Rupert Murdoch, właściciel koncernu medialnego News Corp. został nowym inwestorem TV Puls. Zastąpił on powiązaną z Polsatem spółkę Ster, która wcześniej finansowała telewizję franciszkanów. W sierpniu Kuba Wojewódzki przeszedł do TVN. We wrześniu Nina Terentiew, była szefowa publicznej Dwójki objęła funkcję doradcy Zygmunta Solorza i zarządu do spraw produkcji polskiej (w 2007 roku awansowała na stanowisko dyrektora programowego). Do ekipy Polsatu dołączyła także inna gwiazda TVP2 – Agata Młynarska. W 2006 roku słoneczna telewizja zakupiła prawa do pokazywania siatkarskiej Ligi Światowej i Formuły 1. 31 grudnia Polsat pokazał pierwszą w swojej historii transmisję z plenerowej imprezy sylwestrowej.


Sylwester z Krakowa w Polsacie

2007
W lutym w Polsacie zadebiutował Skazany na śmierć, amerykański przebój serialowy, który i w Polsce przyciągnął przed telewizory miliony widzów. W marcu na antenie kanału pojawił się nowy program rozrywkowy pt. Jak Oni śpiewają, w którym aktorzy popularnych seriali śpiewają najbardziej znane utwory muzyczne. Program cieszył sie dużą popularnością, więc jesienią wystartowała jego II edycja, a na 2008 rok planowana jest trzecia odsłona tego show. 8 lutego Polsat zakupił 100% udziałów w kanale TV Biznes. W kwietniu Mirosław Błaszczyk został powołany przez Radę Nadzorczą na stanowisko Prezesa Zarządu stacji (Aleksander Myszka, dotychczasowy prezes został powołany w skład Rady Nadzorczej Polsatu). W maju Ster, spółka powiązana z Polsatem zakupiła 50% udziałów w kanale Superstacja (w czerwcu poinformowano o zakupie przez spółkę Ster 51% akcji w warszawskim Radiu PiN). We wrześniu Zarząd Telewizji Polsat odsunął Tomasza Lisa od kierowania Wydarzeniami, a Hanna Smoktunowicz (główna prowadząca serwisu) zakomunikowała, że odchodzi z redakcji programu. Z pracy w Polsacie zrezygnował również Lis. Nowym szefem Wydarzeń został Jarosław Gugała, a produkcją programu zajął się kanał TV Biznes. W paĹşdzierniku z emisją testową wystartował Polsat Sport HD, pierwszy kanał Polsatu w wysokiej rozdzielczości.


Emisja testowa Polsatu Sport HD

Redakcja serwisu tvpolsat.info życzy Telewizji Polsat samych słonecznych chwil i kolejnych lat obfitujących w sukcesy.

ostatniekomentarze
Dołącz do dyskusji i do blisko 6 tysięcy zarejstrowanych użytkowników!
Sprawdź: