Polsat 2 znika z Australii. Polsat World na razie tam się nie pojawi

W związku z komunikatem firmy Puma Media, dystrybutora polskich kanałów w Australii i Nowej Zelandii, dotyczącym końca od 1 lipca emisji Polsatu 2 w tych krajach, otrzymywaliśmy pytania o to, czym spowodowana jest taka decyzja i czy w Australii oraz Nowej Zelandii będzie można oglądać któryś z kanałów Polsatu.

Skontaktowaliśmy się więc z firmą Puma Media. Z przekazanych nam informacji wynika, że dystrybutor kończy emisję kanału Polsat 2, gdyż stacja ta nie będzie dalej rozpowszechniana na terenie tego kraju i jest to decyzja nadawcy. Puma Media zabiegała od dłuższego czasu o prawo do rozprowadzania kanału Polsat News, ale zgodnie ze stanowiskiem Telewizji Polsat, emisja tego kanału poza granicami Polski nie jest możliwa. Z kolei z przedstawionej firmie oferty dystrybucji Polsat World, nowej stacji, która na polonijnych rynkach zastąpi Polsat 2, wynikało, że kanał ten mógł być dostarczany do Australii tylko światłowodem. Ta droga przekazu sygnału jest jednak zbyt kosztowna dla firmy Puma Media, więc w tej sytuacji spółka nie jest w stanie reemitować kanału Polsat World. Firma obserwuje bowiem coraz mniejsze zainteresowanie klientów odbiorem satelitarnym. Ma to związek m.in. z tym, że polskie informacje w postaci „Wydarzeń” Polsatu można oglądać za darmo w australijskiej telewizji SBS 2, a dodatkowo spora część osób decyduje się na korzystanie tylko ze streamów internetowych polskich kanałów, często nielegalnych. W związku z tym dystrybutor zdecydował się na udostępnienie na okres testowy kanału TVP Info, jako potencjalnego zastępstwa za Polsat 2.

Puma Media chce jednak nadal rozmawiać z Telewizją Polsat, więc nie jest wykluczone, że stronom uda się wypracować rozwiązanie korzystne dla obu firm.

ostatniekomentarze
Dołącz do dyskusji i do blisko 6 tysięcy zarejestrowanych użytkowników!
Sprawdź: