Axel Springer zapłaci więcej?

W sierpniu właściciel TV Polsat – Zygmunt Solorz-Żak i przedstawiciele firmy Axel Springer będą negocjować warunki umowy przejęcia przez niemiecki koncern 25,1% akcji słonecznej telewizji. Być może Axel Springer będzie musiał zapłacić za udziały więcej niż 300 mln euro – informuje Gazeta Prawna.

Dziennik przypomina, że od podpisania umowy kupna udziałów w Polsacie minęło ponad pół roku. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zgodził się na transakcję, sugerując zmianę wniosku. Umowa między niemieckim koncernem a największą telewizją komercyjną w Polsce ważna jest do końca roku. Strony muszą do ustalić, czy zrezygnują z transakcji, przeprowadzą ją bez pytania o zgodę UOKiK czy złożą poprawiony wniosek.

-Spotykamy się w sierpniu i będziemy na ten temat rozmawiać – powiedział Zygmunt Solorz-Żak.

W umowie zapisane jest, że Axel Springer zapłaci za 25,1% udziałów w Polsacie 250 mln euro, ale może dołożyć do tego jeszcze 50 mln euro, jeśli poprawiać się będą wyniki finansowe Polsatu. Rynek od początku oceniał tę kwotę jako niską, więc od dawna pojawiają się informacje, że Zygmunt Solorz-Żak wykorzysta tę sytuację do tego, aby renegocjować umowę, a w efekcie – podnieść cenę. Sam zainteresowany unika bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie, ale nie zaprzecza, że może się to stać.

– Nie mogę komunikować się z moimi partnerami przez media. Na pewno jednak będziemy rozmawiać, bo minęło już trochę czasu, rynek poszedł do przodu. Zależy mi jednak na dobrej współpracy – powiedział Solorz-Żak.

Priorytetem dla właściciela Polsatu jest wejście na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Ma to nastąpić na początku przyszłego roku. Solorz-Żak chce tam sprzedać 15-20% akcji. Nie ujawnia jednak, ile chciałby pozyskać z giełdy.

Na razie Polsat przygotowywuje się do jesiennej rywalizacji o widzów. Celem jest umocnienie pozycji lidera najchętniej oglądanej stacji komercyjnej, zdobyte w pierwszym półroczu.

-Dużo zainwestowaliśmy w jesienną ramówkę, oferta będzie bardzo bogata, zależy nam na utrzymaniu pierwszego miejsca – powiedział Zygmunt Solorz.

Właściciel Polsatu przyznał, że w tym roku ruszyć może co najmniej jeden nowy kanał tematyczny (najprawdopodobniej chodzi o Play TV), nie licząc zmienianego właśnie TV Biznes, który ma być konkurentem dla TVN 24.

Źródło: Gazeta Prawna

ostatniekomentarze
Dołącz do dyskusji i do blisko 6 tysięcy zarejstrowanych użytkowników!
Sprawdź: