"Ludzkość. Historia nas wszystkich" w Szóstce

5 września w Szóstce swoją polską premierę na otwartej antenie będzie miał głośny już, zrealizowany z epickim rozmachem, cykl dokumentalny „Ludzkość. Historia nas wszystkich”, przedstawiający dzieje świata od Wielkiego Wybuchu, powstania naszej planety i pojawienia się człowieka aż po czasy współczesne. Dwunastoodcinkowy serial będzie można oglądać w czwartki o 21:30.

5 września w Szóstce swoją polską premierę na otwartej antenie będzie miał głośny już, zrealizowany z epickim rozmachem, cykl dokumentalny „Ludzkość. Historia nas wszystkich”, przedstawiający dzieje świata od Wielkiego Wybuchu, powstania naszej planety i pojawienia się człowieka aż po czasy współczesne. Dwunastoodcinkowy serial będzie można oglądać w czwartki o 21:30.

Ta wyjątkowa seria dowodzi, jak fascynująca jest historia, pokazana nie jako ciąg faktów, dat, nazwisk i miejsc, ale jako burzliwa opowieść, pełna zwrotów akcji, wzlotów i upadków jednostek i całych imperiów, niespodziewanych przełomowych odkryć i odwiecznej pogoni za nieosiągalnymi marzeniami. Nie brak w niej elementów kina akcji: zagrożenie, adrenalina, walka, upór, ryzyko i bohaterstwo przeplatają się tu z przebłyskami geniuszu, chwilami triumfu i nadziei. Pasjonująca narracja ubrana jest w niezwykle atrakcyjną wizualnie formę. Oprócz znakomitych animacji komputerowych, możemy tu podziwiać – nakręcone z udziałem specjalistów od filmów fabularnych – inscenizacje i efekty specjalne, jakich nie powstydziłyby się hollywoodzkie superprodukcje.

Jak to się stało, że ludzie – pozbawieni siły wielkich zwierząt czy kłów i pazurów – nie tylko przetrwali w pełnym zagrożeń świecie, ale zdominowali całą planetę, podczas gdy 99,9% gatunków w historii Ziemi wyginęło? Jak powstawały pierwsze ludzkie wynalazki – narzędzia, rolnictwo, handel czy miasta? Jak rozwijały się wspaniałe cywilizacje i imperia? Jak rozprzestrzeniały się wielkie religie i idee? W jaki sposób na kształt współczesnego świata wpływały bogactwa naturalne, klimat, plagi, odkrycia geograficzne czy naukowe?

W każdym odcinku cyklu stajemy się świadkami rozegranych niczym w kinie akcji, pełnych napięcia scen, przedstawiających wydarzenia, które stały się kamieniami milowymi historii. Śledzimy też zapoczątkowane przez nie procesy, które przeobraziły świat. Widzimy, jak powstają pierwsze ludzkie wynalazki i pierwsze cywilizacje, jak żelazo pozwala obalać tyranów i wprowadzić nowy porządek na świecie. Poznajemy Imperium Rzymskie i jego wpływ na rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa. Patrzymy, jak gorączka złota tworzy potęgę świata Islamu, podczas gdy wikingowie z barbarzyńców zmieniają się w krzyżowców. Gdy w Europie i Azji krwawe żniwa zbierają podboje Czyngis-chana i czarna śmierć, obie Ameryki bezpiecznie się rozwijają. Obserwujemy odrodzenie Europy dzięki złotu z Afryki i wynalazkom z Chin. Widzimy, jak wydarzenia w Turcji doprowadzają do upadku odległego o tysiące kilometrów imperium Azteków. Śledzimy losy bogactw z Nowego Świata i ich związek z rozkwitem giełdy czy budową TadĹş Mahal. Towarzyszymy podbojom pionierów i postępowi racjonalizmu. Wreszcie jesteśmy świadkami rewolucji amerykańskiej i przemysłowej, postępu technicznego i pojawiania się kolejnych wyzwań nowoczesności.

Autorzy serialu przyjmują nowatorską perspektywę, koncentrując się na odkrywaniu powiązań, które łączą różne wydarzenia w różnych miejscach na świecie i w różnych okresach. Pokazują trendy i powtarzające się prawidłowości w dziejach, ukazują sploty okoliczności, które przesądziły o sukcesie różnych nacji, idei i wynalazków. Opierając się o wiedzę nauk ścisłych i humanistycznych – od geografii, astronomii, geologii, biologii i historii naturalnej po ekonomię czy antropologię – tworzą wielostronny a jednocześnie bardzo przystępny obraz przyczyn i skutków, które zadecydowały o obecnym kształcie świata.

To ambitne przedsięwzięcie okazało się też dużym komercyjnym sukcesem. Premiera w kilkunastu krajach na świecie oglądana była łącznie przez 2,8 mln widzów, zwiększając nawet trzykrotnie oglądalność pasma. Serial nominowany został m.in. do nagród Emmy za 2012 rok, które przyznawane będą tej jesieni.