Netia z 12 mln zł zysku. Dobre wyniki za II kwartał 2018

fot.: Netia
Netia zaprezentowała wyniki finansowe za II kwartał 2018 roku.

Netia w drugim kwartale br. wypracowała 343 mln zł przychodów i 93 mln zł skorygowanego zysku EBITDA oraz blisko 12 mln zł zysku netto. Wzrosły m.in. przychody z transmisji danych. Spółka utrzymała też pozytywne trendy w zakresie wzrostu liczby szybkich dostępów do internetu, TV i usług mobilnych.

Na kwotę 343 mln zł przychodów ogółem złożyło się 181 mln zł wypracowane na rynku B2B (-1% kwartał do kwartału) oraz 155 mln zł (-3%) na rynku B2C, a także 7 mln zł przychodów spółki Petrotel. Do 151 mln zł (o 1 mln zł więcej niż w I kw. br.) wzrosły przychody z transmisji danych. Do kwoty 88 mln zł (- 9 mln zł) spadły natomiast przychody z usług głosowych. Największy spadek dotyczył – już tradycyjnie – usług głosowych na sieciach obcych (dostęp regulowany na sieci Orange Polska).

Skorygowany zysk EBITDA za II kw. br. wyniósł 93 mln zł (wzrost o 3% w stosunku do I kw. br.), co oznacza marżę na poziomie 27,2%. Z kolei zysk EBITDA wyniósł w tym okresie 92 mln zł (+1%) co oznacza stopę marży w wysokości 26,9%. Zysk operacyjny (EBIT) wyniósł w tym okresie 20 mln zł. Zysk netto wyniósł 11,7 mln zł.

Zadłużenie spółki na koniec czerwca br. wyniosło 236 mln zł.

Na rynku B2C pod koniec czerwca br. liczba świadczonych usług wyniosła 1,453 mln, z tego 737 tys. (51%) stanowiły usługi na sieciach własnych. Pomimo wzrostu liczby szybkich dostępów do internetu (NGA) o ok. 7 tys. spółka odnotowała lekko ujemny bilans (-1 tys. RGU) na sieci własnej oraz spadek liczby dostępów na sieci obcej o 8 tys. RGU. O 20 tys. spadała też liczba usług głosowych, w większości również za sprawą usług regulowanych.

Z drugiej strony Netia niezmiennie odnotowuje wzrosty z zakresie usług TV (+ 4 tys. RGU, do 196 tys.) oraz usług mobilnych (+ 2 tys., do łącznie 146 tys.).

Wskaźnik liczba usług (RGU) na klienta wzrósł do 1,65x, natomiast średni przychód na klienta (ARPU) utrzymuje się na stabilnym poziomie 56 zł, przy czym ARPU z usług TV wzrosło w ciągu roku o blisko 7,5 pp. przy jednoczesnym wzroście penetracji do 47%.

Już 53% klientów usług szerokopasmowych na sieci własnej Netii korzysta z pakietów z usługami TV tego operatora.

W pierwszym półroczu 2018 r. nakłady inwestycyjne (CAPEX) wyniosły 111 mln zł. Gros tej kwoty (80 mln zł) stanowiły inwestycje w sieć, w tym 28 mln zł jest przypisane do projektu modernizacji sieci do standardu światłowodowego (Sieć XXI w.). Projekt ten jest obecnie realizowany na szeroką skalę i jego efekty stanowią znaczną część zobowiązań inwestycyjnych, nieujęty w sprawozdaniu finansowym, które na koniec czerwca br. wyniosły nieco ponad 100 mln zł.

ostatniekomentarze
Dołącz do dyskusji i do blisko 6 tysięcy zarejestrowanych użytkowników!
Sprawdź: