Polsat startuje z HD

12 października wystartuje Polsat Sport HD – pierwszy kanał słonecznej telewizji, nadawany w wysokiej rozdzielczości. Jesienią ruszy także Polsat HD – wersja High Definition największej polskiej stacji komercyjnej – poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Polsat otrzymał już wóz transmisyjny, przystosowany do realizacji przekazów w technologii wysokiej rozdzielczości – High Definition. Wóz jest wyposażony w 10 kamer Sony HDC-1500 połączonych światłowodami, z możliwością rozbudowy o kolejne dwie. Na tym sprzęcie słoneczna telewizja zrealizuje transmisje z turnieju finałowego siatkarskiej Ligi Światowej, który rozegrany zostanie w katowickim spodku, w dniach 11-15.07.07.

-Jest to najnowszy, najnowocześniejszy w tej chwili, w Polsce wóz transmisyjny wyprodukowany przez firmę Sony, wóz w pełni dostosowany do pracy w technologii High Definition – powiedział Bartosz Paprocki, główny technolog Telewizji Polsat.

Poprzednie transmisje z meczów tegorocznej edycji siatkarskiej LŚ, które rozgrywane były w Polsce, Polsat realizował za pomocą pożyczonego wozu HD. Wszystkie mecze Ligi Światowej, wyprodukowane w technologii High Definition, będą pokazywane w wysokiej rozdzielczości od 12 października, gdy wystartuje Polsat Sport HD.

Polsat planuje zakupić jeszcze dwa wozy transmisyjne HD. Pierwszy dotrze do Warszawy jeszcze we wrześniu (najpierw zostanie pokazany na wystawie IBC w Amsterdamie), natomiast drugi w styczniu 2008.

Na antenie Polsatu Sport HD, obok materiałów zarejestrowanych w HD wcześniej, pojawią się m.in.: Grand Prix Siatkówki kobiet, Memoriał Huberta Wagnera. Na jesieni pojawi się także Polsat HD, czyli wersja High Definition głównego kanału Telewizji Polsat. Obydwa kanały Polsatu w HD będą emitowane w 1080i. Cyfrowy Polsat na potrzeby oferty w wysokiej rozdzielczości wynajął dodatkowy transponder (tp. 78 – 12,265V, wydzierżawiony od T-Systems). W ciągu 6 miesięcy od startu pierwszych dwóch kanałów HD uruchomione zostaną jeszcze 4 (produkcje zagraniczne) z kategorii film, rozrywka i edukacja.

Na konferencji zaprezentowano dekoder Samsung DSB-H370G, dzięki któremu będzie można odbierać programy w HD. Jest to niewielki odbiornik w czarnej obudowie, wyposażony w złącza: HDMI, component (3xRCA), 2xSCART, 2xRCA (Audio L+P) i optyczny S/PDIF. Jest tu też przełącznik RGB/Component. Odbiornik nie posiada przelotki LNB. Platforma planuje umożliwić wymianę obecnym abonentom starszych modeli na Samsunga DSB-H370G na specjalnych, preferencyjnych warunkach wraz z telewizorami Samsung.

Źródło: Satkurier, inf. własna

ostatniekomentarze
Dołącz do dyskusji i do blisko 6 tysięcy zarejstrowanych użytkowników!
Sprawdź: