fot.: Depositphotos

Po co nam elektrownia jądrowa, skoro mamy w Czechach? Zamiast w Pątnowie, Koreańczycy budują pod Brnem

Koreańska spółka KHNP przeprowadzi rozbudowę elektrowni jądrowej w Dukovanach w Czechach. Spółka ta razem z ZE PAK i PGE miała budować elektrownię w Pątnowie.

Koreańska spółka KHNP przeprowadzi rozbudowę elektrowni jądrowej w Dukovanach w Czechach. Spółka ta razem z ZE PAK i PGE miała budować elektrownię w Pątnowie.

Jak informuje serwis Energetyka24.pl, KHNP wygrało przetarg na rozbudowę elektrowni w Czechach. Koszt nowego bloku ma wynieść około 34 miliardy złotych. Nasi południowi sąsiedzi już w kwietniu uzyskali od Komisji Europejskiej zatwierdzenie mechanizmu pomocy publicznej.

Portal dodaje, że decyzja Czech w sprawie współpracy z KHNP pozbawia Polskę przewagi w relacjach z firmą. Inwestycja w naszym kraju miała rozpromować koreańską technologię na terytorium Unii Europejskiej. Teraz Koreańczycy będą skupiać się na inwestowaniu w Czechach. Wygrany przetarg zakłada też opcję postawienia dwóch kolejnych jednostek w Temelinie.

Nowy rząd, wstrzymanie inwestycji

W 2022 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE oraz Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie. Twarzą projektu był między innymi Jacek Sasin, minister w rządzie PiS.

Gdy było już wiadomo, że władzę w Polsce obejmą nominaci Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, przedstawiciele tych partii jasno komunikowali, że inwestycje w energetykę jądrową będą kontynuowane. Później, w ostatnich dniach władzy rządu Mateusza Morawieckiego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzją zasadniczą dotyczącą budowy elektrowni jądrowej przez PGE PAK Energia Jądrowa.

Koalicyjny rząd został powołany 14 grudnia 2023 roku. Później prace zostały wstrzymane. W marcu 2024 roku Rada Nadzorcza PGE powołała nowego prezesa. Został nim Dariusz Marzec. Prezes poinformował o dalszych planach ws. budowy elektrowni jądrowej razem z ZE PAK. Stwierdził, że PGE jest daleka od podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Większościowym udziałowcem ZE PAK są spółki powiązane ze Zygmuntem Solorzem.