Polsat wygrywa rywalizację z TVN

W II kwartale Polsat znowu wygrał z TVN. Zygmunt Solorz-Żak przyśpiesza także rozbudowę swojego medialnego holdingu. Od początku roku wydał na ten cel około 60 mln zł. Właściciel stacji, którego majątek według Wprost wynosi już 4,7 mld zł, może być zadowolony. Po świetnym I kwartale, w II Polsat jest wciąż najlepszą stacją komercyjną – czytamy w Gazecie Prawnej.

Oprócz zmian programowych w stacji jej właściciel przyśpieszył rozbudowę grupy medialnej, kupując kanały tematyczne i wchodząc na rynek radiowy. W tym roku szykuje na giełdę Cyfrowy Polsat, a w przyszłym – sam Polsat. Z danych AGB Nielsen Media Research, przygotowanych na zlecenie Gazety Prawnej, wynika, że Polsat znów był najlepszą stacją komercyjną w II kwartale roku, pokonując TVN. Polsat oglądało w tym czasie (do ubiegłego czwartku) średnio 972 tys. widzów, a udziały stacji w rynku sięgnęły 17,33% (dane całodniowe w całej grupie widzów). Wyprzedził też TVN pod względem wpływów reklamowych. Po nieco słabszym I kwartale, w II kwartale wpływy stacji wynoszą już 584,6 mln zł (dane cennikowe) – czytamy w Gazecie Prawnej.

Gazeta przypomina, że właściciel Polsatu ściągnął do niej nowych ludzi, w tym przede wszystkim Ninę Terentiew, która była głównym architektem tegorocznej ramówki i strategii programowej Polsatu. Stacja rozpoczęła walkę o widza nowymi serialami, filmami i programami od pierwszych dni stycznia, a nie jak pozostali rywale – dopiero w lutym czy marcu. Największy hit – Jak oni śpiewają – okazał się punktem przełomowym i pozwolił stacji wreszcie na trwałe odzyskać tytuł lidera rynku. Średnio oglądało go 4,5 mln widzów. Dlatego stacja już szykuje drugą edycję, a w wakacje planuje serię koncertów z Radiem Zet. Pracuje też nad nowym serialem, który ma być takim hitem jak TVN-owska Magda M.

Zygmunt Solorz-Żak kupił także kanał tematyczny TV Biznes, który jesienią ma być konkurencją dla TVN 24. Wartość transakcji wyniosła około 25 mln zł. Poszerzył też zasoby programowe (przez spółkę Ster) o lekki kanał informacyjny Superstacja, a wkrótce – o warszawskie Radio PiN. Wartość obu transakcji to około 30 mln zł. Zakupy mają częściowo podnieść wartość spółki przed przyszłorocznym debiutem Polsatu na giełdzie, gdzie może sprzedać około 20% udziałów.

Gazeta zauważa, że Polsatowi brakuje natomiast poważnego przedsięwzięcia na najbardziej rosnącym rynku internetowym. TVN ma portal Onet, który jest liderem polskiego internetu, TVP ma m.in. bardzo rozwinięty serwis multimedialny itvp.pl. Problem w tym, że obecnie nie ma kogo kupić. Polsat natomiast intensywnie inwestuje w nowe technologie – głównie w telewizję wysokiej rozdzielczość HD.

Źródło: Gazeta Prawna

ostatniekomentarze
Dołącz do dyskusji i do blisko 6 tysięcy zarejstrowanych użytkowników!
Sprawdź: