fot.: ESKA TV
NEWS OMEDIACH.INFO

Polsat, TV4, ESKA TV i Polo TV w jakości HD w telewizji naziemnej

W nocy z 27 na 28 marca w województwie dolnośląskim i lubuskim został zmieniony standard naziemnej telewizji cyfrowej. W multipleksach DVB-T2 HEVC pojawiły się kanały w wysokiej rozdzielczości obrazu.

W nocy z 27 na 28 marca w województwie dolnośląskim i lubuskim został zmieniony standard naziemnej telewizji cyfrowej. W multipleksach DVB-T2 HEVC pojawiły się kanały w wysokiej rozdzielczości obrazu.

Zmiany w nadawaniu dotyczą MUX1 (ESKA TV, Polo TV, Fokus TV), MUX2 (Polsat, TV4, Super Polsat, TV6) i MUX4 (zakodowane kanały TV i odkodowane stacje radiowe). Ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie, MSWiA w porozumieniu z UKE, KRRiT i TVP zdecydowali o przesunięcie terminu przejścia MUX3 na nowy standard DVB-T2 HEVC.

Wraz ze zmianą standardu w dwóch województwach, zmodyfikowano również parametry nadawania multipleksów. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Emitel.pl.

Radiowe kanały telewizyjne

Aby prawidłowo odbierać kanały DVB-T2 HEVC, potrzebny jest odpowiedni sprzęt – telewizor lub dekoder. Urządzenia pozwalające na odbiór są w sprzedaży już od kilku lat. Różne problemy wskazują na brak odpowiedniego odbiornika. Część urządzeń nie jest w stanie wyszukać kanałów, a inne zapisują telewizje na liście kanałów radiowych.

Wybrani nadawcy podjęli decyzję o pozostawieniu swoich kanałów w standardzie DVB-T w multipleksach lokalnych. Tak jest na przykład we Wrocławiu, gdzie w ostatnich dniach do MUX L4 dołączyły stacje TV Puls, PULS2, TTV, TVN7 i Antena HD. W ofercie multipleksu są również Polsat HD i TVN HD.

Nadawcy proszą o wstrzymanie refarmingu

27 marca Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji – Sekcja Nadawców Telewizji Naziemnej wysłała do UKE pismo dotyczące zmiany standardu. Organizacja zwróciła się do urzędu z prośbą o wstrzymanie refarmingu i opracowanie nowego harmonogramu. Nadawcy chcą zorganizować dialog techniczny w czwartek, 31 marca.

W opinii Izby, widzowie powinni mieć dostęp do wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w obecnych, szczególnie trudnych czasach. Tymczasem, w naszej ocenie, wstrzymanie wprowadzenia nowego standardu nadawania dla multipleksu trzeciego będzie miało niekorzystny wpływ na odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, a w konsekwencji na realizację całego procesu refarmingu pasma 700 MHz. Negatywne skutki tej sytuacji odczują przede wszystkim widzowie telewizji komercyjnych oraz nadawcy komercyjni – można przeczytać w piśmie KIGEiT.

Kolejny etap zmiany standardu na DVB-T2 HEVC zaplanowano na 25 kwietnia. Wówczas parametry naziemnej telewizji cyfrowej zostaną zmodyfikowane w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim oraz zachodnio-pomorskim. W trzecim etapie, 23 maja sygnał DVB-T2 HEVC zyskają mieszkańcy wschodnich krańców województwa wielkopolskiego, południowych mazowieckiego, a także łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. 27 czerwca, w ostatnim etapie, standard zostanie zmieniony w północno-wschodniej Polsce.