Plus buduje komercyjną sieć 5G

fot.: Pixabay
Operator sieci Plus rozpoczyna budowę pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. W I kwartale tego roku klienci z co najmniej 7 miast w całej Polsce będą mogli korzystać z nowej technologii.

– 5G to odpowiedź na zmieniające się potrzeby naszych klientów i otoczenia, w którym żyjemy. Nowy cyfrowy świat będzie wymagał jeszcze szybszego, bardziej niezawodnego i stabilnego transferu coraz większej ilości danych – czytamy w komunikacie Polkomtela, operatora sieci Plus.

Przeprowadzone w 2019 roku testy zakończyły w grudniu przygotowania Plusa do stworzenia oraz uruchomienia pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G. Obecnie rozpoczęła się już budowa tej sieci na częstotliwości 2600 MHz TDD. Budowa 5G Grupy Cyfrowy Polsat na początku będzie realizowana w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, a także we Wrocławiu. Na jej potrzeby przeznaczono posiadane przez grupę zasoby w paśmie 2600 MHz TDD. Przy użyciu technologii MIMO 4×4 i QAM256 pozwalają one przekroczyć prędkość 500 Mb/s.

– W budowanej sieci 5G kluczowym elementem jest wykorzystanie technologii TDD (Time Division Duplex), której jedyne komercyjne wdrożenia w Polsce posiada Grupa Cyfrowy Polsat w paśmie 2600 MHz (2570-2620 MHz). TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink – tłumaczy Plus.

W pierwszym kwartale 2020 roku Plus planuje uruchomienie 5G na około stu stacjach bazowych. Stacje otrzymają sprzęt sieciowy 5G dostarczony przez firmy Nokia, a także Ericsson.

ostatniekomentarze
Dołącz do dyskusji i do blisko 6 tysięcy zarejestrowanych użytkowników!
Sprawdź: