Trzeci dzień Sopot TOPtrendy Festiwal 2010 (30 maja) zgodnie z tradycją należeć będzie do najlepszych polskich satyryków i kabareciarzy. Tego wieczoru na scenie sopockiego hipodromu dojdzie do starcia młodości i doświadczenia. W roli prowadzących zobaczymy statecznego Piotra Bałtroczyka oraz energiczną i młodą Magdę Mleczak z Kabaretu Słoiczek po Cukrze.
Trzeci dzień Sopot TOPtrendy Festiwal 2010 (30 maja) zgodnie z tradycją należeć będzie do najlepszych polskich satyryków i kabareciarzy. Tego wieczoru na scenie sopockiego hipodromu dojdzie do starcia młodości i doświadczenia. W roli prowadzących zobaczymy statecznego Piotra Bałtroczyka oraz energiczną i młodą Magdę Mleczak z Kabaretu Słoiczek po Cukrze.
Na scenie natomiast zmierzy się ze sobą 14 kabaretów i satyryków. Z pewnością i tym razem okaże się, że Sopot TOPtrendy Festiwal jest nie tylko najważniejszym muzycznym wydarzeniem roku, ale i ucztą dla wszystkich fanów dobrej kabaretowej zabawy.
Podczas VII Sopockiej Nocy Kabaretowej wystąpią:
Kabaret HRABI
Mówią o sobie, że są kabaretem zarówno ogólnopolskim, jak i zaściankowym. Ogólnopolskim, bo Joanna Kołaczkowska i Tomasz Majer reprezentują Warszawę, Dariusz Kamys – Cigacice i Ĺukasz Pietach – Zieloną Górę. Zaściankowym natomiast, bo potrzebują cienkiego przepierzenia, żeby się przebrać przed następnym występem. Ich najbardziej znanym skeczem jest „Sposób na podryw”, w którym Joanna Kołaczkowska genialnie oddaje śmieszność Polki (niekoniecznie matki) mówiąc już ogólnie znany tekst: „Co to, kuna, było?! Oczadziałaś?”.
Kabaret pod Wyrwigroszem
Spragnieni sceny, żądni widza i oklasków. Powstali w 1990 roku i działają do teraz z licznymi przerwami i perypetiami. W marcu obchodzili 15 lat pracy artystycznej. Pochodzą z Krakowa, w składzie jest 5 osób: Ĺukasz Rybarski, Beata Rybarska – zbieżność nazwisk nieprzypadkowa, Maurycy Polaski, Andrzej Kozłowski, Tomasz Olbratowski. Do ich najbardziej znanych skeczów należy cykl „Wieczór”, „Krok w mrok, czyli Dziewice i Kaptury” oraz legendarny już „ucho-UFO”.
Andrzej Grabowski
Ceniony aktor, poeta, prozaik i autor utworów dla dzieci. Ma nieprzeciętne poczucie humoru i jest obdarzony niezwykłym talentem komediowym. W 1974 roku ukończył krakowską PWST, występuje na deskach Teatru im. Słowackiego w Krakowie, grał także w Teatrze Telewizji. Laureat licznych nagród za role aktorskie zarówno teatralne, jak i filmowe. Rolą Ferdynanda w sitcomie „Świat według Kiepskich” emitowanym w Telewizji Polsat, stworzył kultową postać, która wzbogaciła galerię naszych narodowych typów o egzemplarz niewątpliwie mniej eksportowy niż nasi bohaterowie romantyczni. Wystarczy stanąć przed lustrem, a spod markowego „garniaka” wydostanie się skrawek podkoszulka Ferdka.
Grupa Rafała Kmity
Dynamiczny i rozśpiewany. Nowatorski i odważny. Rafał Kmita – człowiek wszechstronny, który od lat udowadnia, że kabaret to nie tylko tekst, ale także forma. Jego skecze są połączeniem kabaretowej błyskotliwości i inteligencji oraz teatru, rewii i swoistej parodii. Wraz ze swoją grupą był objawieniem konkursu PAKA w 1995 roku, gdzie zaprezentowali skecz „POP Show”, który wówczas wydawał się przejaskrawionym obrazem środowiska show biznesu, dzisiaj jednak jest nadal aktualny i realny jak nigdy dotąd. Występują w Teatrze Stu w Krakowie.
Kabaret Skeczów Męczących
Pochodzą z Kielc, jest ich czterech – Golon, Ĺajza, Michu i Jarek. Istnieją od 2003 roku. Bardzo szybko stali się jednym z najczęściej zapraszanych kabaretów w Polsce. Zadebiutowali na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA) programem autorskim – TV Męcząca. Potem już było tylko lepiej: „Ewolucja” w 2004, „Aluminiowe wiadro” w 2005, „Pan Bożenka” w 2007, „Rodzaj męski” w 2008 i „Śmiechosteron” w 2009 roku.
Kabaret Młodych Panów
Do ich najbardziej znanych skeczów należą z pewnością „Blacharz” i „Urząd Pracy”, oraz… „Striptiz” napisany do piosenki Joe Cockera „You can leave your hat on”. Kontrowersyjny taniec za każdym razem dzieli widzów i jurorów, budzi sprzeczne emocje i niezmiennie burzę oklasków. Właśnie z powodu niekończącej się dyskusji na temat striptizu tytuł kolejnego ich programu do niego nawiązuje. Skecz „Ubrany facet też może być śmieszny” pomimo braku golizny od razu przypadł do gustu widowni i jurorom konkursów. Kabaret tworzy pięciu młodych i przebojowych facetów, pochodzą z Rybnika.
Kabaret Ciach
„Ty, to twoja bułka z masłem?” to ich motto. Lubują się w historiach absurdalnych, najchętniej z życia wziętych. Raczej nie zajmują się polityką, choć ważnych spraw nie pozostawiają bez komentarza, np. „Samoobrona przed Samoobroną”. Ich najpopularniejsze skecze to: „Konia zagrasz”, „Nauka jazdy”, „Melina”, „Wykrywacz kłamstw” i wiele innych. Pochodzą z Zielonej Góry.
Kabaret Limo
Ich pierwszy program prezentowany na festiwalach to „Limoniada” – zbiór wybitnie niepowiązanych ze sobą skeczów, z których jeden grali przez następne 8 lat… Poniekąd stąd wzięła się nazwa kabaretu, aczkolwiek podbite oko również miało w tym swój udział. Istnieją od 1999 roku, w skład wchodzi 5 doświadczonych i wielokrotnie nagradzanych kabareciarzy. Otrzymali m.in. trzykrotnie nagrodę na Pace, Grand Prix w Lidzbarku Warmińskim, Złote Koryto Kabaretów w 2008 oraz talon na jacuzzi w domu Grzegorza Porowskiego.
Kabaret Smile
Ich znakiem charakterystycznym, celem i nagrodą jest uśmiech. Są z Lublina i jest ich czterech: Andrzej „Duffy” Mierzejewski – urodzony w Dzień Kobiet, twierdzi, że żyje po to, aby się śmiać, Szwagier, czyli Paweł Szwajgier – jego marzeniem jest objechać świat na wrotkach, ale są oceany, Michał „Kinio” Kincel – kocha motocykle, ale jeĹşdzi samochodem, a Kamil Sochalski twierdzi, że jest mało sympatyczny i nieśmieszny, co z góry można uznać za czystą kokieterię, bo zaledwie kilka miesięcy temu Kabaret Smile otrzymał Nagrodę Publiczności na Debeściaku.
Kabaret Neo-Nówka
Są z Wrocławia. Uprawiają satyrę polityczną. I robią to z pomysłem – co jest nie lada sztuką. Roman Ĺťurek, Michał Gawliński i Radek Bielecki pewnego dnia założyli moherowe berety i zaczęli mówić ze sceny o tym, co ich naprawdę wkurza. I zostali dostrzeżeni. Są więc przykładem na to, że szczerość popłaca. Pomysłów na skecze im nie brakuje. Pisze je samo życie… Oprócz treści społecznych zajmują się wszechogarniającym absurdem. Oglądając ten kabaret ma się wrażenie, że „gdzieś już się to widziało”… A potem się przypomina – no tak, wczoraj w urzędzie.
Kabaret Nowaki
Jak sami twierdzą ich największym atutem jest młodzieńcza, dość specyficzna energia oraz teksty. Istnieją od 2007 roku i występują w składzie: Ada Borek, Tomasz Marciniak i Kamil Piróg. Nie boją się żadnych wyzwań, występują w każdych, nawet ekstremalnych warunkach, potrafią zarazić dobrą zabawą najtrudniejszą widownię. To sprawia, że publiczność kocha ich i nagradza. Otrzymali m.in. Nagrodę Publiczności w konkursie finałowym PAKA 2009 oraz Nagrodę Publiczności na XXX Jubileuszowych Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry 2009.
Ĺowcy.B
Góra, Prymus, Zlew, Zakleszcz, Maćkowy Potwór i Basen – to kabaretowa szóstka z Cieszyna, szerzej znana wszystkim jako Ĺowcy.B. Na co dzień podają się za teoretyków gilania – ewentualnie gili-gili – dzięki czemu, nawet w ślimaczym tempie wypadają lepiej niż przez okno. Oryginalni do bólu. Mało kto jest często w stanie zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Ale każdy wie jedno – jest śmiesznie. Ich numery: dowcip o babie w szybie, skecz o autobusie do Huty, czy baba u lekarza, rozkręcą każdą imprezę.
Jerzy Kryszak
Lech Wałęsa, Andrzej Lepper, czy Adam Michnik. Wszyscy doskonale wypadają w jego wykonaniu. Jerzy Kryszak jest mistrzem w naśladowaniu znanych osobistości. Swoimi występami niejednokrotnie doprowadza publiczność do łez, jednak jego teksty z reguły nie dają się powtórzyć w formie dowcipu. Jerzego Kryszaka trzeba zobaczyć na żywo, bo to naprawdę wyjątkowa postać polskiej sceny satyrycznej. Sam o sobie mówi: „nie-kabareciarz”.
Grzegorz Halama
Aktor, parodysta, kabareciarz. Jako dziecko wyróżniał się tym, że z zamiłowaniem śpiewał całkiem ładnie. Trochę rysował. Uczęszczał również na zajęcia z perkusji. Ale niestety, obraził się na prowadzącego i zaprzestał. W konkursach recytatorskich brał udział z jednego powodu – zmuszano go w szkole. Stał się popularny dzięki oryginalnej roli „Śpiewającej Bakterii” oraz parodii piosenek hip-hopowych „Śpiworki”. Z tej piosenki pochodzi słynny tekst – „Ja wiedziałem, że tak będzie…”. Utwór przez 3 tygodnie utrzymywał się na pierwszym miejscu listy przebojów radiowej Trójki. Halama wykreował też parodystyczną postać „mało inteligentnego” Pana Józka – hodowcy drobiu z Chociul, który bardzo chętnie udziela się we wszelkich wywiadach. Pierwowzorem postaci jest nauczyciel Koszalińskiego Zespołu Szkół Elektroniczno-Elektrycznych.