22 stycznia na antenie Telewizji Polsat wyemitowany zostanie tysiąc pięćsetny odcinek magazynu „Interwencja”. 1500 odcinków to blisko 3 000 poruszonych spraw, wiele tysięcy godzin pracy reporterów, tysiące telefonów od widzów i ogromna pomoc, jaką otrzymali bohaterowie materiałów.
22 stycznia na antenie Telewizji Polsat wyemitowany zostanie tysiąc pięćsetny odcinek magazynu „Interwencja”. 1500 odcinków to blisko 3 000 poruszonych spraw, wiele tysięcy godzin pracy reporterów, tysiące telefonów od widzów i ogromna pomoc, jaką otrzymali bohaterowie materiałów.
Zdecydowana większość z poruszonych na antenie historii zakończyła się sukcesem. Wśród wielu reportaży znalazła się m.in. sprawa dotycząca repatrianta z byłego ZSRR, któremu odebrano rentę – jedyny środek utrzymania, a także przejmujący materiał o śmiertelnie niebezpiecznej drodze w Kampinosie, gdzie giną piesi i zwierzęta. Wśród poruszonych tematów nie zabrakło sprawy pokazującej problemy osób niepełnosprawnych w Polsce. Ujawniono także przejmującą historię małego szczeniaka maltretowanego przez pracowników schroniska. Pokazano reportaż demaskujący ginekologa, który molestował seksualnie pacjentki. To tylko kilka z wielu poruszanych problemów.
Temat materiału: ZUS odebrał, premier przyznał (grudzień 2009, autor: Aneta Krajewska)
Repatriant z byłego Związku Radzieckiego przez rok dostawał emeryturę od ZUS-u. PóĹşniej urzędnicy stwierdzili, że popełnili błąd i świadczenie mu odebrali. Pan Aleksander został bez środków do życia.
Efekt: Po programie Premier Donald Tusk naprawił błąd ZUS-u i przyznał emeryturę specjalną Aleksandrowi Iliuszinowi.
Temat materiału: Śmierć w Kampinosie (paĹşdziernik 2009, Ĺťanetta Kołodziejczyk)
Po remoncie krajowej drogi przez teren Kampinoskiego Parku Narodowego pozwolono przejeżdżać tirom. Ciężarówki pędziły nie zważając na pieszych. Pod ich kołami ginęły zwierzęta i ludzie. Ĺťycie mieszkańców parku zmieniło się w koszmar.
Efekt: Po interwencji został wprowadzony zakaz wjeżdżania TIR-ów na ten teren.
Temat materiału: Szkoły go nie chcą (wrzesień 2009, Aneta Krajewska)
Historia Pana Krzysztofa, który kilka miesięcy walczył o miejsce w szkole dla 16-letniego niepełnosprawnego syna. Chłopak cierpiący na genetyczną chorobę był odsyłany od urzędu do urzędu – nie było dla niego miejsca ani w liceum, ani w gimnazjum, nie było też w szkole zawodowej, a nawet specjalnej.
Efekt: Dzięki zaangażowaniu „Interwencji” udało się znaleĹşć dla Radka miejsce w technikum, w szkole, w której chciał się uczyć. Formalności trwały kilka minut.
Temat materiału: Wlekli potrąconego kundelka (grudzień 2009, Artur Borzęcki)
Do redakcji trafił film nagrany przez przechodniów, w którym pracownicy schroniska w sposób niehumanitarny zabierali z drogi potrąconego przez samochód małego szczeniaka. „Interwencja” jako pierwsza odkryła fakt, że pracownicy schroniska przebywają w miejscu pracy pod wpływem alkoholu.
Efekt: Po emisji reportażu redakcyjne telefony urywały się, piesek znalazł dom. Historia pokazana była także w „Wydarzeniach” w Polsacie oraz w serwisach innych stacji telewizyjnych.
Temat materiału: Wojna bloków (wrzesień 2009, autor: Ĺťanetta Kołodziejczyk)
Prawie stu mieszkańców bloku nr 14 w Dobiegniewie, koło Gorzowa Wielkopolskiego żyło bez ciepłej wody. Odcięli ją sąsiedzi z bloku nr 14, w którym była kotłownia. Konflikt trwał ponad miesiąc. Nie pomógł nawet burmistrz. Było bardzo blisko pozbawienia ludzi ogrzewania na zimę.
Efekt: Po emisji materiału mieszkańcom została podłączona woda.
Temat materiału: Ginekolog bez zahamowań (czerwiec 2008, autor: Katarzyna Handerek)
Prowokacja dziennikarska przeprowadzona przez „Interwencję”, w której ujawniono, że warszawski ginekolog w trakcie badania molestuje swoje pacjentki.
Efekt: sprawa trafiła do Sądu Lekarskiego, prawomocny wyrok ma zapaść z końcem stycznia 2010.
„Interwencja” i „Interwencja Extra” to dwa uzupełniające się magazyny reporterskie. „Interwencja” nadawana jest na antenie Telewizji Polsat od poniedziałku do piątku o godz. 16:15, a „Interwencja Extra” w Polsat News o godz. 19:30. Pierwszy odcinek „Interwencji” wyemitowany został 19 lutego 2003 roku. Zespół programów pracuje pod kierownictwem Anny Brzozowskiej. Oba wydania prowadzą na zmianę Adam Kuklewicz oraz Michał Bebło. Nadzór redakcyjny sprawuje Bogusław Chrabota, szef Publicystyki Telewizji Polsat.
Anna Brzozowska, Adam Kuklewicz i Michał Bebło (fot. materiały prasowe)