Dalszy rozwój kanałów tematycznych Telewizji Polsat, niezmienny zastój w Polsacie 2, stopniowe „odchudzanie” stacji Polsat News – to tylko wybrane wydarzenia 2009 roku. Zachęcamy do zapoznania się z naszym subiektywnym przeglądem porażek i sukcesów, które na swoich kontach zanotowały Telewizja Polsat i Cyfrowy Polsat.
Dalszy rozwój kanałów tematycznych Telewizji Polsat, niezmienny zastój w Polsacie 2, stopniowe „odchudzanie” stacji Polsat News – to tylko wybrane wydarzenia 2009 roku. Zachęcamy do zapoznania się z naszym subiektywnym przeglądem porażek i sukcesów, które na swoich kontach zanotowały Telewizja Polsat i Cyfrowy Polsat.
Porażki:
1. „Odchudzanie” Polsatu News
Za porażkę można uznać sukcesywne „okrajanie” kanału informacyjnego Polsat News. Z oferty stopniowo znikały kolejne programy. Nie obyło się również bez zwolnień. Kryzys kryzysem, ale nie postarano się jednak o zwiększanie dostępności kanału, który, mimo że jest drogi w produkcji, nadal pozostaje obecny wyłącznie w Cyfrowym Polsacie oraz wybranych sieciach kablowych i niezmiennie ma najmniejszy zasięg spośród polskich stacji informacyjnych.
2. Marazm w Polsacie 2
Rok temu za porażkę uznaliśmy zakodowanie sygnału Polsatu 2 z satelity Hot Bird 6 – 13E. Uzasadniano je chęcią uatrakcyjnienia ramówki kanału poprzez wprowadzenie do niej programów i seriali, których emisja była ograniczona przez licencje. Niestety, do tej pory oferta nie zmieniła się w sposób znaczący, a wiele produkcji „zapętliło się” wielokrotnie (np. krótki cykl „Liga Mistrzów Śmiechu” lub talk-show „TiVi-Sekcja”). Na dodatek nie uruchomiono Polsatu International, który miał zastąpić Polsat 2 za granicą (KRRiT wszczęła postępowanie cofnięcia koncesji).
3. Strategia Cyfrowego Polsatu
Porażką można nazwać także strategię, którą obrał Cyfrowy Polsat. Platforma za wszelką cenę stara się „przywiązać” do siebie klientów. Nie robi tego jednak np. ciekawymi promocjami, ale poprzez wprowadzanie coraz dłuższych umów (np. na 29 miesięcy) i podwyżek dla klientów z umowami na czas nieokreślony, co ma ich zachęcić do podpisywania porozumień na czas określony. Kolejny pomysł: umowa po czasie, na który ją zawarto, nie przechodzi już na czas nieokreślony, a ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny okres. Pozostaje pytanie, czy w taki sposób powinno się budować zaufanie abonentów?
Sukcesy:
1. Umowy Cyfrowego Polsatu z TVN i TVP
Sukcesem można nazwać podpisanie przez Cyfrowy Polsat kilkuletnich porozumień z Grupą TVN, które zapewniają obecność kanałów TVN na największej platformie satelitarnej w Polsce. Przedmiotem umów jest dystrybucja sześciu programów nadawanych przez Grupę TVN: TVN, TVN Siedem, TVN24, TVN Turbo, TVN Meteo, TVN Style. Ponadto, wreszcie uregulowano prawnie obecność TVP1 i TVP2 w ofercie i wzbogacono ją o TVP Info i TVP Sport.
2. Kanały tematyczne Polsatu
Mimo kryzysu, Telewizja Polsat nadal rozbudowywała ofertę kanałów tematycznych. Widząc spadek oglądalności głównych stacji, uznano tworzenie kanałów tematycznych za biznesową konieczność. Powstał Polsat Film, ruszył Polsat Futbol (po zakupie praw do Ligi Europejskiej UEFA), porozumiano się z Chello Zone i Hit Entertainment, czego owocem jest Polsat Jim Jam. Warto też wspomnieć, że wreszcie uruchomiono Polsat HD, który pokazuje m.in. mecze Ligi Mistrzów UEFA w wysokiej rozdzielczości (prawa do tych rozgrywek zakupiono w 2009 roku).
3. Cyfrowy Polsat w indeksie największych spółek
Cyfrowy Polsat może pochwalić się kolejnymi sukcesami giełdowymi. Po udanym debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, który miał miejsce 6 maja 2008 roku, w 2009 roku Cyfrowy Polsat opuścił mWIG 40 (indeks czterdziestu średnich spółek giełdowych) i wszedł w skład indeksu WIG 20, który skupia dwadzieścia największych i najpłynniejszych spółek GPW.