Ostatni dzień roku to idealny czas na podsumowanie tego, co zdarzyło się w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym subiektywnym przeglądem porażek i sukcesów, które na swoich kontach zanotowały Telewizja Polsat oraz Cyfrowy Polsat.
Ostatni dzień roku to idealny czas na podsumowanie tego, co zdarzyło się w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym subiektywnym przeglądem porażek i sukcesów, które na swoich kontach zanotowały Telewizja Polsat oraz Cyfrowy Polsat.
Porażki:
1. Kiepskie wyniki nowych propozycji Polsatu
Za ewidentną porażkę można uznać słabe wyniki oglądalności nowych propozycji programowych Polsatu. Wielką popularnością wśród widzów nie cieszyły się produkcje, które miały szansę zostać filarami stacji np. Gwiezdny cyrk, Ranking gwiazd, Fabryka gwiazd i Agentki. Z konkurencją nie poradziło sobie również poranne pasmo informacyjno-publicystyczne przygotowywane przez zespół kanału Polsat News. Słabe wyniki oglądalności wielu propozycji programowych przełożyły się na kiepski ogólny udział Polsatu w rynku telewizyjnym. Przez praktycznie cały sezon wiosenny i jesienny kanał okupował czwarte miejsce w rankingach oglądalności, czyli znajdował się za TVP 1, TVP 2 i TVN-em (grupa 4+).
2. Problemy z kanałami HBO
Niezbyt przemyślanym przedsięwzięciem można nazwać sposób aktywowania stałym abonentom kanałów HBO, które zasiliły ofertę Cyfrowego Polsatu razem z rozpoczęciem 2008 roku. Choć regularny przekaz HBO, HBO 2 i HBO Comedy na potrzeby platformy zainaugurowano 1 stycznia, to klienci musieli się sporo natrudzić, aby uzyskać do nich dostęp. Na początku operator nie podawał jednoznacznej informacji na temat sposobu aktywacji pakietu ze stacjami HBO. Spowodowało to dezorientację wśród abonentów. Następnie oficjalnie poinformowano, że aby zamówić pakiet HBO, należy skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta i zadeklarować chęć oglądania tych stacji (kanały były aktywowane zwykle w ciągu kilku godzin od telefonu lub e-maila), a następnie trzeba podpisać przysłane pocztą porozumienie. Abonament był naliczany od najbliższego okresu rozliczeniowego od daty rejestracji porozumienia. Taki sposób sprzedaży kanałów HBO przełożył się na duże obciążenie infolinii platformy. Dodatkowo, niektórzy abonenci nie zdążyli odesłać porozumienia na czas lub w ogóle go nie otrzymali, co w końcu spowodowało u nich blokadę dostępu do kanałów HBO.
3. Zakodowanie Polsatu 2
Bardzo krytycznie odebrano informację o zakodowaniu sygnału Polsatu 2 z satelity Hot Bird 6 – 13E. Fakt ten uderzył w Polaków rozsianych po całej Europie, dla których Polsat 2 był bardzo atrakcyjnym kanałem, dostarczającym im informacji i rozrywki. Dodatkowo ucierpieli abonenci platformy n i Cyfry+, ponieważ Polsat 2 pozostał wyłącznie w ofercie Cyfrowego Polsatu i zainteresowanych sieci kablowych. Podobnie stało się z Polsatem Zdrowie i Uroda, który zmieniono w Polsat CafĂŠ. Nowa stacja, w przeciwieństwie do poprzednika, nie jest kanałem typu FTA. Niekodowany przekaz Polsatu 2 zakończono w drugiej połowie paĹşdziernika (pierwotnie miało to nastąpić 26 sierpnia). Zakodowanie uzasadniano chęcią uatrakcyjnienia ramówki kanału poprzez wprowadzenie do niej programów i seriali, których emisja była ograniczona przez licencje. Niestety, do tej pory oferta Polsatu 2 nie uległa większym zmianom, a redakcja stacji nie udziela informacji na temat zmian w ramówce.
Sukcesy:
1. Polsat w sieci
Za duży sukces można uznać odważne wkroczenie Polsatu w świat internetu. Stworzono spółkę Redefine, która zajęła się budowaniem pozycji stacji w sieci. Pojawiła się nowa strona internetowa Polsatu i nowe serwisy poszczególnych produkcji. Trzeba również wspomnieć o przygotowanej przez Redefine aplikacji ipla, która zadebiutowała w czasie Euro 2008. Jest to interaktywny player. Ĺączy on m.in. funkcje aplikacji służącej do odbioru transmisji internetowej na żywo, korzystania z bogatej biblioteki VOD, komunikatora i czatu. Właśnie dzięki niemu internauci mogli bezpłatnie obejrzeć wszystkie mecze turnieju. Aktualnie dzięki ipla można m.in. oglądać seriale i programy Polsatu, a jesienią tysiące fanów Jak Oni śpiewają dzięki ipla mogło podglądać kulisy programu (prowadzono drugą, równoległą do telewizyjnej, internetową transmisję na żywo, która ukazywała więcej niż relacja telewizyjna). Transmisje okazały się dużym sukcesem i będą kontynuowane w kolejnych projektach. Dodajmy, że Redefine dzięki zarządzaniu szeregiem spółek zależnych posiada 71% zasięg w polskim internecie.
2. Kanały tematyczne Polsatu
Sukcesem można nazwać rozwój kanałów tematycznych Polsatu. Po długich latach przygotowań uruchomiono kanał dla mężczyzn Polsat Play. Zdecydowano się także na zastąpienie krytykowanego Polsatu Zdrowie i Uroda nową stacją dla kobiet – Polsat CafĂŠ. Pojawił się również Polsat News, pierwsza polska stacja informacyjna, która nadaje w formacie 16/9. Kanał realizuje swoje programy w nowoczesnym studiu, z którego korzystają także Wydarzenia Polsatu. Natomiast Polsat Sport HD definitywnie zakończył etap testowy.
3. Debiut Cyfrowego Polsatu na GPW
Cyfrowy Polsat może pochwalić się udanym debiutem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, który miał miejsce 6 maja. W listopadzie spółka informowała, że od daty debiutu WIG spadł o ponad 40%, a cena akcji Cyfrowego Polsatu wzrosła o 8%. Dodatkowo, platforma otrzymała tytuł debiutu giełdowego I półrocza 2008 roku, przyznany według rankingu magazynu CEO Magazyn Top Menedżerów. Warto dodać, że w tym roku spółka została wprost \”obsypana\” wyróżnieniami. Cyfrowy Polsat otrzymał m.in. tytuł Spółki Wysokiej Reputacji 2008 oraz nagrodę Dobrej Firmy 2008 i został Perłą Polskiej Gospodarki.