Już 16 maja poznamy laureatów najbardziej prestiżowych nagród polskiej branży gier wideo – Digital Dragons Awards. W tym roku gala rozdania statuetek wraca do wyjątkowej przestrzeni Centrum Kongresowego ICE w Krakowie. Uroczystą galę poprowadzą dziennikarze Polsat Games, a wydarzenie zostanie wyemitowane na antenie stacji 27 maja o godz. 18:00.
Już 16 maja poznamy laureatów najbardziej prestiżowych nagród polskiej branży gier wideo – Digital Dragons Awards. W tym roku gala rozdania statuetek wraca do wyjątkowej przestrzeni Centrum Kongresowego ICE w Krakowie. Uroczystą galę poprowadzą dziennikarze Polsat Games, a wydarzenie zostanie wyemitowane na antenie stacji 27 maja o godz. 18:00.
Tegoroczna edycja Digital Dragons jest wyjątkowa przede wszystkim dlatego, że nagrody dla najlepszych twórców gier w Polsce i na świecie przyznane zostaną po raz dziesiąty. Z tej okazji organizator, czyli Krakowski Park Technologiczny (KPT), ponownie zdecydował się na realizację gali z Centrum Kongresowego ICE, które w ostatnich latach stało się miejscem cyklicznych spotkań polskiej i światowej śmietanki z branży gamedev. Następnie gala zostanie wyemitowana 27 maja o godz. 18:00 na jedynym polskim kanale telewizyjnym dla graczy i entuzjastów esportu – Polsat Games. Organizację wydarzenia wspiera Miasto Kraków.
O tym, że należy przygotować się na prawdziwe show świadczy zaangażowanie w produkcję wydarzenia firmy FRENZY, która zadba o kwestie techniczne i realizacyjne. Galę ponownie poprowadzą Radosław Nałęcz i Tadeusz Zieliński – współtwórcy m.in. programu telewizyjnego Faux Paux. Scena nie byłaby jednak kompletna bez obecności Soni Wojciechowskiej z Krakowskiego Parku Technologicznego, która z Digital Dragons związana jest od samego początku. Program gali zostanie uświetniony specjalnie przygotowanym występem muzycznym.
W tym roku nagrody przyznane będą w sześciu kategoriach: Best Polish Game, Best Mobile Game, Best Polish Game Design, Best Polish Game Art, Best Polish Original Soundtrack oraz Best Foreign Game. Faworytami w gronie nominowanych są takie tytuły jak: The Medium od Bloober Team, Chernobylite studia The Farm 51 i The Chronicles of Myrtana: Archolos (The Chronicles of Myrtana Team). Wszystkie wymienione gry nominowane są aż w czterech kategoriach. Przyznane zostaną także nagrody specjalne – Special Recognition Award 10-lecia oraz nagroda dla najlepszej gry indie ostatniej dekady.
– W tym roku świętujemy dziesięciolecie Digital Dragons. Pomysł na konferencję wyszedł ze środowiska branży gier. Przede wszystkim chodziło o to, żeby docenić twórców tej, wówczas jeszcze będącej tuż przed wielkim boomem, branży. Dlatego od samego początku było wiadomo, że jednym z bardzo ważnych elementów będą nagrody dla twórców gier. Nasze wspaniałe smocze jajo gości obecnie w wielu polskich studiach, a niektóre z nich mogą poszczycić się kilkoma trofeami. W tym roku chcemy także docenić twórców gier niezależnych: nagrodzimy grę indie, która osiągnęła największy sukces w ciągu ostatniej dekady, Ogromnie się cieszymy, że Polsat Games docenił wagę tego wydarzenia i nasza gala będzie także dostępna na antenie telewizyjnej. – Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego
Jak przyznają sami organizatorzy, tegoroczna edycja nagród jest jedną z bardziej różnorodnych w dotychczasowej historii nagród. Warto pamiętać, że tytuły nominują przedstawiciele polskiego gamedevu. Do finału głównego konkursu na najlepszą polską grę zakwalifikowały się bardzo różne gatunkowo gry. Znajdziemy tu przygodowy horror (The Medium), symulator warsztatu samochodowego (Car Mechanic Simulator 2021), survival horror (Chernobylite), symulator dorastania (Growing up) oraz rozbudowany mod do gry Ghotic II (The Chronicles of Myrtana: Archolos).
O zwycięzcach decyduje głosowanie jury złożonego z przedstawicieli największych portali poświęconych grom, a także: reprezentanta świata nauki Pawła Węgrzyna z Zakładu Technologii Gier Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktora naczelnego gamemusic.pl i współtwórcy Game Music Festival Mateusza Borkowskiego, oraz Oli Olszar, autorki bloga „6 kolorów gier” poruszającego tematykę różnorodności i LGBTQIA+ w grach wideo. W tym roku do jury został zaproszony także przedstawiciel Festiwalu Muzyki Filmowej. FMF odbywa się w Krakowie od kilkunastu lat i również prezentuje muzykę z gier.
– To zaszczyt, że po raz kolejny możemy być częścią tego wyjątkowego wydarzenia. Polska branża twórców gier z roku na rok rośnie w siłę i ważne jest, aby w odpowiedni sposób zaprezentować jej osiągnięcia szerszemu odbiorcy. Jesteśmy pewni, że przygotowana wspólnie z Digital Dragons oprawa wydarzenia zostanie z entuzjazmem odebrana przez wszystkich fanów elektronicznej rozrywki – skomentował Marcin Kilar, dyrektor zarządzający FRENZY.
– Założeniem kanału Polsat Games jest dostarczanie rozrywki miłośnikom gier wideo i esportu, ale także tworzenie przestrzeni do prezentowania osiągnięć rodzimej i światowej branży gamedev. Przykładem są m.in. programy takie jak Faux Paux, czy transmisje z najważniejszych wydarzeń branżowych, do których z pewnością można zaliczyć Digital Dragons. To prawdziwa przyjemność móc ponownie gościć na naszej antenie tak ważne dla środowiska wydarzenie, które od lat kreuje pozytywny wizerunek polskich twórców gier wideo i nagradza ich za kreatywność i pomysłowość – dodała Ewa Czekała, szefowa kanału Polsat Games.