Sukcesy i porażki 2010 roku

Po raz kolejny serwis tvpolsat.info przyznaje tytuły Sukcesów i Porażek Roku. Tym razem na wyróżnienie zasłużyły m.in. serialowe hity Polsatu, czyli „Szpilki na Giewoncie” i „Hotel 52”, które przerwały pasmo klęsk oglądalnościowych stacji. Z kolei za jedną z porażek na pewno można uznać zmiany w TV Biznes.

Po raz kolejny serwis tvpolsat.info przyznaje tytuły Sukcesów i Porażek Roku. Tym razem na wyróżnienie zasłużyły m.in. serialowe hity Polsatu, czyli „Szpilki na Giewoncie” i „Hotel 52”, które przerwały pasmo klęsk oglądalnościowych stacji. Z kolei za jedną z porażek na pewno można uznać zmiany w TV Biznes.

Sukcesy:

1. „Hotel 52” i „Szpilki na Giewoncie”
Debiutujące w tym roku nowe seriale Polsatu zakończyły złą passę stacji. Zarówno „Hotel 52”, który ruszył w wiosennej ramówce, jak i „Szpilki na Giewoncie”, startujące jesienią, przyciągały dużą widownię. Zapewniły stacji wyniki dużo powyżej średniej, a sobie kolejne sezony. Dzięki dobremu scenariuszowi, profesjonalnej realizacji i świetnym aktorom, w czwartkowe wieczory przed telewizorami zasiadały miliony widzów. „Łyżką dziegciu” w tej „beczce miodu” może być fakt, że m.in. hitowe seriale Polsatu zatorowały drogę na główną antenę najpierw meczom Lecha Poznań w Lidze Europejskiej (umieszczono je w ofercie Czwórki), a póĹşniej jednemu ze spotkań polskich siatkarzy na MŚ (pokazano je tylko w Polsacie Sport), o czym nasz serwis informował jako pierwszy.

2. „Integracja”, misyjny magazyn w telewizji komercyjnej
Program „Integracja” zniknął, co prawda z Telewizji Polskiej, ale od marca znalazł ostoję w Polsat News. To właśnie stacja niepubliczna wzięła na siebie trud tworzenia magazynu, który porusza sprawy ważne dla osób niepełnosprawnych. Prowadzi go Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Ponadto, program nadawany jest także w języku migowym (mimo, że zapowiadano jego emisję w takiej formie tylko do końca paĹşdziernika, tłumaczenie obecne jest nadal). Za „Integrację” Polsat News otrzymał medal „Przyjaciela Integracji”. O wprowadzeniu magazynu do ramówki nasz serwis również informował jako pierwszy.

3. Poszerzenie zasięgu kanałów Polsatu
Ogromną sensacją i zaskoczeniem było wrześniowe dołączenie do oferty Cyfry+ wybranych kanałów Polsatu (Polsat, Polsat 2, Polsat Play, Polsat CafĂŠ, Polsat Film, Polsat News oraz Polsat Jim Jam). Pozwoliło to na umocnienie pozycji stacji Zygmunta Solorza-Ĺťaka na rynku reklamowym, wzrost ich oglądalności, a co za tym idzie, przypływ pieniędzy na nowe programy. Ten fakt przybliżył również wizję rentowności dla niektórych kanałów, głównie Polsat News.

Porażki

1. Niszczenie TV Biznes
Ten rok dla widzów i pracowników TV Biznes był wyjątkowo trudny. Najpierw do kanału informacyjnego wprowadzono wróżki i teleturniej interaktywny, które na całe szczęście długo nie zagościły w ofercie stacji. Latem ograniczono ilość serwisów informacyjnych, by ostatecznie praktycznie całkowicie je zlikwidować, zastępując emisją pojedynczych felietonów. Wyczekiwana i wielokrotnie przesuwana przeprowadzka do Warszawy okazała się kolejnym krokiem osłabiającym stację. Oczywiście, po tych zmianach widownia kanału zaczęła topnieć. Wszystko jednak skutecznie zasłoniono „pijarowymi sztuczkami”, informując np. o nowych magazynach. Nasz serwis jako pierwszy opisał, co naprawdę oznaczają zmiany w TV Biznes.

2. Zaniedbywanie oferty telewizyjnej przez Cyfrowy Polsat
„Telewizja, Internet, Telefon”, czyli nowe hasło Cyfrowego Polsatu zastąpiło dotychczasowe „Świat Najlepszych Telewizji”. Zmiana hasła wiązała się oczywiście ze zmianą strategii, czyli rozwojem usług zintegrowanych, głównie internetu. Oferta telewizyjna oczywiście nadal była rozbudowywana. Dołączano nowe kanały, niektóre zastąpiły wcześniej dostępne. Wszystko postępowało jednak o wiele ostrożniej niż kiedyś. Do tego doszły m.in. kłopoty z darmowymi zamówieniami VOD poprzez iCOK, problemy z dystrybucją nowego projektu, czyli „tv2Tygodnika”, który do niektórych nie dociera wcale lub z dużymi opóĹşnieniami. Co prawda, pojawiły się nowe pakiety, czyli oferta Nowy Cyfrowy Polsat z kanałami HD w standardzie, ale uważni abonenci szybko policzyli, że w wielu opcjach wprowadzono nieuzasadnione niczym podwyżki (w porównaniu do wcześniejszych pakietów).

3. Nieprofesjonalne zakończenie emisji „Samego Ĺťycia”
Za porażkę uznaliśmy nie sam fakt zakończenia produkcji tego serialu przez Polsat, ale sposób jego zdjęcia z anteny. Ogłoszono to „ogółowi” gdzieś na którymś z serwisów internetowych. PóĹşniej wszystko żyło już własnym życiem. Niestety, stacja nie wspomniała na antenie, że serial dobiega ku końcowi. Wielu widzów mogło nawet nie mieć pojęcia, że „Samo Ĺťycie” zniknie. Publicznie, na antenie, nie podziękowano twórcom, ekipie za osiem lat pracy. Informacji na ten temat nie umieszczono nawet na stronie internetowej serialu. Ograniczono się do krótkiej notki o ostatnim odcinku na witrynie stacji, w dziale serialu. Zresztą, podobnie postąpiono z „Rodziną zastępczą plus”. Polsat słynie z autopromocji, wykorzystuje „Wydarzenia” czy Polsat News do reklamowania imprez, nowych programów lub Cyfrowego Polsatu, a dla „Samego Ĺťycia” nie znalazło się nawet pół minuty na pożegnania.

Na koniec tego podsumowania, pragniemy podziękować wszystkim Czytelnikom i życzliwym nam osobom za ten mijający rok. Oby następny był choćby odrobinę lepszy od tego. Do Siego Roku!