W Radiu PiN będzie więcej informacji – nie tylko biznesowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na zmiany w zapisach koncesyjnych Radia PiN. Stacja, poza informacjami gospodarczymi, może teraz swobodnie nadawać także wiadomości niebiznesowe. Nadawca już planuje wzbogacenie ramówki o audycje informacyjne. Ponadto, do muzyki jazzowej i okołojazzowej dołączyła muzyka rozrywkowa.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na zmiany w zapisach koncesyjnych Radia PiN. Stacja, poza informacjami gospodarczymi, może teraz swobodnie nadawać także wiadomości niebiznesowe. Nadawca już planuje wzbogacenie ramówki o audycje informacyjne. Ponadto, do muzyki jazzowej i okołojazzowej dołączyła muzyka rozrywkowa.

Jak tłumaczy nadawca, program Radia PiN wszedł w drugą dekadę swojego rozwoju. W pierwszej kanał dał się poznać jako nowatorska propozycja programowa łącząca ambitną muzykę jazzową i okołojazzową z informacjami oraz audycjami o tematyce biznesowej i gospodarczej. Początek drugiej dekady działalności nadawczej rozgłośni jednak wskazał, że obrany przez nadawcę kierunek musi być uzupełniony. Zmiany wymusza m.in. rozwój Internetu.

\'\'Jak tłumaczy Radio PiN:
Rozwój Internetu oraz jego powszechna dostępność przy upowszechnieniu się urządzeń mobilnych wyposażonych w dostęp do sieci, sprawiają, że medium pierwszego wyboru stają się portale internetowe, szczególnie jeśli chodzi o dostęp do niszowego kontentu, jakim jest tematyka ekonomiczna, gospodarcza, czy biznesowa. Technologiczny wymiar opisywanej rewolucji cywilizacyjnej dotknął również rytmu życia przeciętnego odbiorcy mediów, nie wspominając o grupie docelowej Radia PiN jaką są osoby pełniące zawodowo funkcje zarządcze. Te wszystkie zmienne wpływają na potrzeby odbiorców i oczekiwania słuchaczy wobec radia. Słuchacze zainteresowani tematyką ekonomiczną wymagają szybkiego i ciągłego dostępu do informacji gospodarczej jak i informacji ogólnej, która stanowi niekiedy klucz do właściwego i pełnego odczytania bieżących komunikatów dotyczących gospodarki. Tego właśnie wymagają od radia. Wnioskodawca, jako nadawca programu Radia PiN, chce sprostać tym oczekiwaniom.

Choć nadawca Radia PiN uważa, że już wcześniejsze zapisy koncesyjne umożliwiały mu emisję programów informacyjnych o tematyce nieekonomicznej, to wprowadzenie doprecyzowania w postaci audycji informacyjnych pozwala uniknąć ewentualnych niejasności w tym zakresie.

\'\'Jak tłumaczy Radio PiN:
Należy przy tym zauważyć, że z punktu widzenia rzemiosła dziennikarskiego niezasadne jest oddzielanie informacji „biznesowej” od informacji dotyczących innych sfer życia społecznego. Wydarzenia i zagadnienia gospodarcze nierzadko związane są z innymi elementami rzeczywistości, zaś te ostatnie często wpływają na ekonomię i biznes. Wnioskowana aktualizacja (rozszerzenie) koncesji pozwoli na przedstawianie ogółu zjawisk, jakie składają się na życie społeczne, a zatem wyświetlanie zagadnień gospodarczych ekonomicznych i biznesowych w kontekście zachodzących zmian społecznych, kulturalnych, demograficznych, etc.

Z kolei zmiany w warstwie muzycznej, czyli dołączenie do oferty muzyki rozrywkowej, nadawca uzasadnia tym, że pragnie poszukać w szerszym spektrum gatunków muzycznych adekwatnej oprawy muzycznej dla elementu słownego programu Radia PiN. Intencją rozgłośni jest to, aby „słowo” w pełni korespondowało z muzyką.

\'\'Jak tłumaczy Radio PiN:
Sięgnięcie do bogactwa innych ambitnych gatunków muzycznych, kryjących się pod nazwą „muzyka rozrywkowa”, pozwoli na pełną realizację tego zamierzenia. Wnioskodawca nie chce przy tym odcinać się od uprzednio ustalonych korzeni muzycznych Radia PiN, gdyż groziłoby to utratą dotychczasowych słuchaczy.

Według nadawcy, zmiany pozwolą na zwiększenie zainteresowania ambitną ofertą programową Radia PiN szerszego grona słuchaczy, a zatem na efektywniejsze gospodarowanie dobrem publicznym, jakie stanowią powierzone stacji do wykorzystania częstotliwości radiowe.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie do oferty Radia PiN dołączyły audycje „Chef kuchni” Pawła Lorocha oraz „Człowiek z popkultury” Kamila Śmiałkowskiego (przeczytaj więcej na ten temat), a także nadawany równolegle z Polsat News „Gość Wydarzeń” (przeczytaj więcej na ten temat). Radio PiN kontrolowane jest przez Zygmunta Solorza-Ĺťaka.