Kolejna edycja akcji Fundacji Polsat i Fundacji Przyjaciółka

Fundacja Polsat i Fundacja Przyjaciółka rozpoczęły czwartą edycję programu „Rodzina – dom budowany miłością”. W tym roku organizatorzy chcą szczególnie podkreślić, że rodzinna opieka zastępcza to bardzo odpowiedzialne zajęcie, którego powodzenie jest wyjątkowym sukcesem i wiąże się z prawdziwym poczuciem spełnienia.

Fundacja Polsat i Fundacja Przyjaciółka rozpoczęły czwartą edycję programu „Rodzina – dom budowany miłością”. W tym roku organizatorzy chcą szczególnie podkreślić, że rodzinna opieka zastępcza to bardzo odpowiedzialne zajęcie, którego powodzenie jest wyjątkowym sukcesem i wiąże się z prawdziwym poczuciem spełnienia.

Opieka nad powierzonymi dziećmi coraz częściej staje się świadomym życiowym wyborem opiekunów. Celem ogólnopolskiego programu „Rodzina – dom budowany miłością” jest wspieranie powiatów w tworzeniu rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, a także propagowanie rodzinnych form opieki i promowanie powiatowych dobrych praktyk.

Nazwa programu podkreśla wagę, jaką przykładają jego organizatorzy do rodziny, która pozwala dziecku na prawidłowy rozwój i poprzez miłość buduje mocne podstawy dorosłego życia. Praca nad problemami rodziny dziecka jest niezbędna, aby mogła się ona z nimi zmierzyć. Niezastąpionym elementem tej pracy jest rodzinna opieka zastępcza. Opiekunowie dają powierzonym dzieciom bezpieczne miejsce, wstają do nich w nocy, odrabiają z nimi lekcje, wycierają ich łzy i dzielą radość. Stają się jednymi z najważniejszych osób w systemie wsparcia ich rodzin, dlatego bohaterami tegorocznej kampanii są trzy wyjątkowe rodziny, które w spotach promujących program opowiadają, dlaczego warto być rodziną zastępczą.

Fundacja Polsat i Fundacja Przyjaciółka propagują rodzinną opiekę zastępczą oraz wspierają powiaty w przemyślanym rozwoju systemu wspierania rodziny i rodzinnej pieczy.

W ciągu trzech lat działania programu na jego realizację przekazano kwotę 1 291 068, 36 zł. Dzięki, której udało się:
zbudować dom dla rodziny zastępczej w Środzie Śląskiej,
wyremontować Rodzinny Dom Dziecka w Składowicach,
wyremontować poddasze dla dzieci przebywających w zawodowej rodzinie zastępczej w Wieprzu w powiecie wadowickim,
wyremontować instalację grzewczą w Rodzinnym Domu Dziecka w Nowym Grabowie,
wyremontować pomieszczenie w wielodzietnej rodzinie zastępczej, zawodowej w Dziekanowie Leśnym.

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2008 roku wykonano 21.631 orzeczeń sądu o umieszczeniu małoletnich dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a 957 oczekiwało na wykonanie. Na przestrzeni ostatnich sześciu lat liczba ta utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W tym samym roku sąd pozbawił, zawiesił lub ograniczył władzę rodzicielską w 29.070 przypadkach.

Rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka przyjmują do opieki dzieci w różnym wieku, często rodzeństwa i starają się stworzyć im jak najlepsze warunki do przetrwania trudnej sytuacji, w której się znalazły, czasami tylko na chwilę, czasem na miesiące, a niekiedy na lata.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej od marca 2009 do kwietnia 2010 w rodzinach zastępczych różnego typu, było umieszczonych 65.590 dzieci. Z tego w rodzinach spokrewnionych 48.111, a w rodzinach niespokrewnionych (w tym zawodowych rodzinach zastępczych) 9.852 dzieci. W tym samym okresie w rodzinnych domach dziecka wychowywało się 2.242 dzieci, a w domach dziecka 24.842 dzieci.

W tegorocznej kampanii chcemy odpowiedzieć na dochodzące do nas z wielu miejsc Polski głosy, że brakuje kandydatów na rodziców zastępczych. Warto pokazywać, że decyzja o wychowywaniu przyjętych dzieci dla większości rodziców zastępczych nie była przypadkowa. Czasami zrezygnowali oni z wygodnego życia po to, by odnaleĹşć radość w pomocy dzieciom i ich rodzinom. Warto śledzić naszą tegoroczną kampanię i poznać wyjątkowych ludzi, którzy zostali jej bohaterami, ale warto także poszukiwać, wokół siebie, innych wspaniałych ludzi, którzy zaopiekowali się dziećmi, rozmawiać z nimi, wspierać ich i być może pójść ich śladem – mówi Joanna Luberadzka-Gruca, Dyrektor Fundacji Przyjaciółka.